شکستگی لگن

در اثر ضربات شدید به لگن خاصره، شکستگی لگن ایجاد می گردد. شکستگی لگن در افراد جوان، عموما بر اثر ضربات شدیدی از قبیل: تصادف و سقوط از ارتفاع ایجاد می گردد.

این شکستگی در افراد مسن تر، به دلیل پوکی استخوان که منجر به ضعف استخوان ها می شود بروز می نماید. در این افراد به سهولت و با ضربات کم و حتی با زمین خوردن شکستگی لگن رخ می دهد.

شکستگی لگن می تواند در سه سطح بروز نماید:

شکستگی حلقه لگن که در استخوان های ساکروم، ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس ایجاد می شود. این نوع شکستگی میتواند پایدار بوده و شکل حلقوی را تغییر ندهد و یا ناپایدار بوده و در چند نقطه رخ دهد.

در شکستگی های ناپایدار، حلقه لگن در هر دو ناحیه عقب و جلو باز می شود. باز شدن حلقه لگن در جلو می تواند به صورت باز شدن سمفیز پوبیس (محل پیوند دو استخوان در جلو) یا به صورت شکسته شدن راموس های پوبیس دیده شود و باز شدن حلقه لگن در عقب ممکن است به دلیل شکستگی استخوان های ایلیوم، ساکروم و یا در رفتگی مفصل بین آن ها صورت پذیرد.

 

شکستگی لگن

علت شکستگی لگن

درد در محل شکستگی، اصلی ترین علامت در شکستگی های پایدار می باشد. ممکن است پوست روی محل شکستگی متورم و کبود باشد و فشار آوردن به محل شکستگی، بیمار را دچار احساس درد شدیدی می کند.

در شکستگی های ناپایدار، درد در تمام ناحیه لگن مهمترین علامت می باشد. در این نوع شکستگی ها هر گونه حرکت برای بیمار ایجاد درد کرده و بعد از شکستگی بیمار قادر به حرکت نخواهد بود.

از دیگر علل این نوع شکستگی ها می توان به تورم و کبودی در ناحیه لگن اشاره نمود. این شکستگی ها ممکن است با خونریزی شدید همراه بوده و کبودی و تورم بعد از شکستگی می تواند بر اثر همین خونریزی ها باشد.

علائم شکستگی لگن

ممکن است نوک تیز قطعات شکسته شده در رگ های بزرگ لگن فرورفته و آن ها را پاره نمایند و نیز رگ های خونی می توانند به شدت دچار کشیدگی و نهایتا پارگی شوند که این اتفاق بر اثر جابجایی زیاد استخوان ها رخ می دهد.

خونریزی در برخی موارد از خود استخوان جاری می شود و از محل شکستگی نشات می گیرد. گاهی در اثر ازدیاد میزان خونریزی فرد دچار کاهش فشار خون شدید می شود.

شکستگی ناحیه لگن ممکن است به دستگاه ادراری آسیب هایی نظیر: ادرار خونی، خونریزی از مجاری ادراری و عدم توانایی در ادرار کردن وارد سازد و حتی در موارد حادتر ممکن است منجر به پاره شدن پوست بیمار در نایه کشاله ران و حتی مقعد شود.

اغلب، در آسیب دیدگی های شدید و جابجایی های زیاد قطعات شکسته شده، ممکن است اعصاب مهم لگن شدیدا کشیده شده و دچار فلج شوند و بدنبال آن اندام تحتانی را درگیر مشکلات حسی و حرکتی نمایند.

 

دکتر امیر فرزام پور

متخصص طب فیزیکی _ بیماری های عضلانی و اسکلتی

ازن تراپی _ لیزر درمانی _ روش پی آر پی

درباره drfarzampour

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سیزده − 2 =

 
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram