شکستگی لگن

شکستگی لگن بدنبال ضربات شدید به لگن خاصره ایجاد می شود. این شکستگی در سنین بالا به علت پوکی و در نتیجه ضعیف شدن استخوان، به راحتی و با ضربه کمی و معمولا بدنبال زمین خوردن ایجاد می شود.

شکستگی لگن در جوان ها معمولا بدنبال ضربات شدیدتر مانند تصادف اتومبیل و یا سقوط از ارتفاع ایجاد میشود.این شکستگی در سه سطح ممکن است اتفاق بیافتد.

شکستگی هایی که در استخوان های ساکروم، ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس ایجاد میشوند را شکستگی حلقه لگن میگویند. این نوع شکستگی لگن ممکن است پایدار باشد و شکل حلقوی آنرا تغییر ندهد و یا درچند نقطه بوده و ناپایدار باشد.

 در شکستگی های ناپایدار حلقه لگن در دو ناحیه جلو و عقب باز میشود. باز شدن حلقه لگن در جلو ممکن است بصورت شکسته شدن راموس های پوبیس یا باز شدن سمفیز پوبیس (محل اتصال دو استخوان در جلو) باشد . باز شدن حلقه لگن در عقب میتواند به علت شکستن استخوانهای ایلیوم یا ساکروم و یا دررفتگی مفصل مابین آنها باشد.

شکستگی لگن

علت شکستگی لگن

در شکستگی های پایدار مهمترین علامت درد بیمار در محل شکستگی است. درد با فشار دادن محل شکستگی با دست افزایش پیدا میکند. پوست روی محل شکستگی ممکن است متورم یا کبود باشد .

در شکستگی های ناپایدار نیز واضح ترین علامت درد شدید در تمام لگن است. بعد از شکستگی بیمار نمیتواند راه برود و هر گونه تغییر وضعیت برای بیمار بشدت دردناک است .

علامت دیگر این آسیب ها کبودی یا تورم ناحیه لگن است که میتواند بر اثر شکستگی و یا خونریزی شدید بعد از آسیب ایجاد شود.این آسیب ها میتوانند همراه با خونریزی شدید باشند.

علائم شکستگی لگن

نوک تیز قطعات شکسته شده میتواند در رگ های بزرگ لگن فرو رفته، آنها را پاره کنند و یا ممکن است بر اثر جابجا شدن زیاد استخوان ها، رگ های خونی بشدت کشیده شده و پاره شوند.

در مواردی هم منشا خونریزی خود استخوان است و از محل شکستگی خون خارج میشود. شدت خونریزی گاهی به قدری است که موجب کاهش شدید فشار خون شود.

این شکستگی ها میتوانند همراه با آسیب دستگاه ادراری باشد که میتواند خود را بصورت عدم توانایی در ادرار کردن یا خونریزی از مجرای ادراری یا وجود ادرار خونی نشان دهد. در موارد شدید ممکن است پوست بیمار در کشاله ران یا ناحیه مقعد پاره شود .

همچنین در موارد آسیب شدید و جابجا شدن زیاد قطعات شکستگی، ممکن است اعصاب مهم لگن بشدت کشیده شده و فلج شوند و موجب مشکلات حسی و حرکتی در اندام تحتانی شود .

دکتر امیر فرزام پور

متخصص طب فیزیکی _ بیماری های عضلانی و اسکلتی

ازن تراپی _ لیزر درمانی _ روش پی آر پی

درباره دکتر فرزام پور

دکتر امیر فرزام پور، متخصص طب فیزیکی بیماری های عضلانی و اسکلتی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × 1 =

 
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram