درباره بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یکی از معضلاتی است که هر فردی ممکن است در طول زندگی خود بنا به علل مختلفی با آن روبرو گردد. عدم کنترل ادرار می تواند منجر به مواجهه فرد با مشکلات عدیده ای گردد و از حضور وی در اجتماع ممانعت به عمل آورد. لازم به ذکر است که در اغلب موارد ،  بی اختیاری ادرار با روش های توانبخشی قابل درمان می باشد. ( متخصص طب فیزیکی کرج )

علل بی اختیاری ادرار

به برخی از رایج ترین و متداول ترین علل بی اختیاری ادرار در ذیل اشاره می شود :

 • ضعف عضلات کف لگن که معمولا به دنبال حاملگی های متعدد ، داشتن زایمان‌های دشوار و یائسگی اتفاق می افتد.
 • ابتلا به عفونت های ادراری و واژینال می تواند از عوامل به وجود آورنده بي اختياري ادرار تلقی شود.
 • یبوست نیز می تواند به صورت موقت و گذرا سبب بي اختياري ادرار ‌گردد.
 • بي اختياري ادرار همچنین می‌تواند در نتیجه افتادگی رحم ، پرولاپس رحم یا واژینیت ایجاد گردد.
 • مشکلات عصبی از قبیل بیماری ‌ام اس یا صدمه به نخاع نیز می‌توانند باعث لبریز شدن مثانه یا تخلیه بی اختیار ادرار شوند.

توجه داشته باشید برخی بیماری ها همچون آرتریت می توانند سبب اختلالات حرکتی شده و علیرغم این که مثانه فرد عملکردی طبیعی دارد ، مانع به موقع رسیدن وی به توالت شده و منجر به دفع بی اختیار ادرار گردند.

بی اختیاری ادرار

تشخیص علت بی اختیاری ادراری

 • برای تشخیص بهتر علت بی‌اختیاری ادرار یک معاینه نورولوژیک و یک معاینه لگنی به پزشک کمک می کند.
 • به طور معمول یک آزمایش ادرار برای بررسی عفونت ادراری انجام می‌ شود.
 • اگر پزشک به صدمه عصبی در  بروز بی‌اختیاری ادرار مشکوک باشد، ممکن است احتیاج به سی تی اسکن یا MRI از مغز یا نخاع داشته باشد.

چه عواملی خطر بی اختیاری ادرار را تشدید می کنند ؟

عواملی که احتمال بی اختیاری ادرار را افزایش می دهند عبارتند از :

 1. جنسیت : احتمال بی اختیاری ادرار استرسی ، در میان خانم ها از آقایان از شیوع بیشتری برخوردار است و عواملی از قبیل آناتومی طبیعی بدن زن ، حاملگی ، زایمان و یائسگی منجر به تشدید این اختلال می شوند ؛ البته آقایان نیز در اثر ابتلا به مشکلات غده پروستات در معرض مواجهه با بی اختیاری ادرار قرار دارند.
 2. سن : به طور کلی بالا رفتن سن منجر به بروز ضعف در برخی از بخش های مجاری ادراری و مثانه می شود ، بنابراین با افزایش سن مثانه توان خود را جهت کنترل دفع ادرار غیر ارادی از دست می دهد و فرد دچار بی اختیاری ادرار می گردد.
 3. اضافه وزن : اضافه وزن می تواند بر روی مثانه و عضلات مجاور آن فشار زیادی وارد ساخته و موجب تضعیف آن ها گردد و بدین ترتیب فرد در هنگام عطسه یا سرفه کردن دچار نشت ادرار شود.
 4. سایر بیماری ها : برخی بیماری ها مانند بیماری های عصبی یا ابتلا به دیابت می توانند خطر بی اختیاری ادرار را تشدید کنند.

عوارض بی اختیاری ادرار چیست ؟

افراد در صورت ابتلا به بی اختیاری ادرار ممکن است با عوارض زیر مواجه شوند :

 • اختلالات پوستی : بی اختیاری ادرار می تواند سبب ایجاد عفونت پوستی ، خارش پوست و حتی زخم گردد ، چرا که ناحیه تحتانی بدن اغلب مواقع مرطوب است.
 • عفونت مجاری ادراری : بی اختیاری ادرار خطرات دیگری چون عفونت های مکرر مجاری ادرار را به دنبال دارد.
 • تاثیر بر روی روند زندگی : بی اختیاری ادرار می تواند بر روی انجام امور روزمره افراد و همچنین ارتباطات شخصی ، اجتماعی و شغلی آن ها تاثیرات سوئی بگذارد و حتی در برخی موارد آن ها را از انجام فعالیت های روزانه باز دارد.

بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

درمان این بیماری بستگی به نوع بی اختیاری ، دلایل آن و وسعت بیماری دارد ، لذا ممکن است در برخی موارد پزشک متخصص ترکیبی از شیوه های درمانی را بکار گیرد.

قاعدتا در مراحل ابتدایی درمان ، پزشک معالج شما راه های درمانی با کمترین میزان تهاجم و برخی تکنیک های رفتاری را توصیه می نماید و سایر روش های درمانی نظیر درمان های دارویی و غیره را در مواقعی که تکنیک های ساده درمانی منجر به درمان بیماری نگردند پیشنهاد خواهند کرد.

تکنیک های رفتاری

تکنیک های رفتاری جهت درمان بی اختیاری ادرار شامل موارد ذیل می باشند :

 • آموزش یا بازآموزی مثانه

پزشک توصیه می کند که بیمار در مواقع نیاز به تخلیه ادرار ، تلاش کند تا ادرار خود را نگاه دارد و بدین منظورحداقل می بایست در زمان دفع فوری ادرار حداقل ۱۰ دقیقه صبر کند و پس از آن به دستشویی برود و نهایتا با این تکنیک بتواند حداقل فواصل تخلیه ادرار را به ۲ الی ۴ ساعت برساند.

 • دفع ادار به صورت دوگانه

این تکنیک روشی مناسب جهت درمان بي اختياري ادرار سرریز شونده می باشد. در این تکنیک ، بیمار باید زمانی که ادرار خود را تخلیه می کند چند لحظه مکث کند و مجددا سعی نماید که مثانه خود را تخلیه کند.

 • برنامه ریزی برای تخلیه ادرار

در این تکنیک ، بیمار به جای آن که تا زمان نیاز به دفع ادرار صبر کند باید طی هر ۲ الی ۴ ساعت به دستشویی  برود و اقدام به تخلیه مثانه خود نماید.

 • تغییر عادات غذایی

بیمار باید وزن خود را کاهش دهد و از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری نماید تا به این ترتیب قادر به کنترل مثانه خود گردد.

 • تقویت عضلات کف لگن

به این منظور برخی حرکات ورزشی از جمله کگل توصیه می شود که می بایست فرد در طول شبانه روز به دفعات ۳ مرتبه و در هر مرتبه به تعداد۳۰ بار عضلات کف لگن خود را منقبض و پس از آن شل نماید.

چنانچه موارد فوق برای درمان بیماری کاربرد نداشته باشند ، پزشک می تواند درمان های دارویی یا جراحی را برای بیمار در نظر بگیرد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram