گرفتگی عضلات

به انقباض اتفاقی و غیرارادی یک یا تعدادی از عضلات بدن گرفتگی عضلات گفته می شود، اگرچه این وضعیت ضرری برای بدن ندارد اما به طور موقت استفاده از آن عضله را برای فرد غیرممکن می کند.

گرفتگی عضلات بیشتر در عضله ساق پا اتفاق می افتد بخصوص در ماهیچه کالف. علاوه بر درد ناگهانی و شدید، ممکن است یک توده سخت از بافت عضلانی را در زیر پوست خود احساس کنید.

گرفتگی عضلات معمولا خود بخود ناپدید می شود و به ندرت آنقدر جدی می شود که نیاز به مراقبت پزشکی پیدا کند. با اینحال، اگر گرفتگی عضله همراه با علائم تورم، قرمزی یا تغییراتی در پوست، ضعف عضلانی و با خود مراقبتی بهبود پیدا نکند باید به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

علل گرفتگی عضلات

استفاده بیش از حد از یک عضله، کشیدگی عضله یا به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت ماندن می تواند موجب گرفتگی عضلات گردد. در بسیاری از موارد البته علت ناشناخته باقی می ماند.

گرفتگی عضلات

فشردگی عصب

 فشردگی اعصاب در ستون فقرات دردی شبیه به گرفتگی در ساق پا ایجاد کند که درد با راه رفتن زیاد، بدتر می شود. گرفتگی عضلات یکی از عکس العمل های ایمنی و طبیعی بدن نسبت به اختلالاتی است که در عملکرد ماهیچه یا رشته های عصبی اطراف آن اتفاق می افتد.

گرفتگی پشت که بسیار شایع است معمولا بر اثر حرکت های ناگهانی و نامناسب اتفاق می افتد و باعث کشش های شدید در بافت ماهیچه ای و عصبی عضلات ناحیه می شود و با درد و ناراحتی همراه است.

کمبود مواد معدنی

 گرفتگی عضلات در بسیاری موارد به بروز اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن مربوط می شود. کاهش یا افزایش آن منجر به انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول می شود.

کم آبی

اولین نشانه های گرفتگی عضلات، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه دیده، در پشت یا گردن ظاهر می شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و در اکثر موارد بدون نیاز به اقدام خاصی رفع می شود.

علل دیگر گرفتگی عضلات

  1. خستگی عضلانی و ورزش شدید
  2. حاملگی معمولا در سه ماهه سوم ایجاد می شود  باید بعد از تولد نوزاد بهبود یابد
  3. نشستن طولانی مدت
  4. کمبود پتاسیم در مواد غذایی
  5. اختلال تنظیم کلسیم
  6. کمبود غذایی منیزیم
  7. مسمومیت با سموم مانند سرب
  8. برخی از بیماریها مثل میوتونی بصورت گرفتگی عضلانی خود را نشان می دهند که با سرما بدتر می شود.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram