گودی کمر

گودی کمر یا لوردوز به معنی افزایش تقعر ستون مهره کمری است. ستون مهره ها از روی هم قرار گرفتن ۷ مهره گردنی و در پایین آنها ۱۲ مهره سینه ای و در پایین تر آن ها ۵ مهره کمری و سپس مهره خاجی و دنبالچه ای تشکیل می گردد.

مهره ها در یک خط صاف و عمود قرار گرفته اند ، ولی اگر به ستون فقرات از کنار نگاه کنیم متوجه می شویم که مهره های گردنی ، سینه ای و کمری در امتداد یه انحنای خاصی قرار گرفته اند.

حالت مهره های سینه ای قوس دارند به طوری که تحدب یا گوژ ی آن ها به سمت عقب است و مهره های گردنی و کمری طوری قرار می گیرند که تحدب آن ها به سمت جلو است.

به این قوس رو به جلوی مهره های گردنی و کمری لوردوز یا گودی کمر هم گفته می شود.

وجود گودی کمر یا لوردوز تا حدی طبیعی می باشد ولی در برخی از افراد این گودی زیاد شده و موجب بروز مشکلاتی از قبیل کمردرد و احساس خستگی در کمر می شود.

زمانی که لوردوز افزایش می یابد، شکم بیمار به جلو می آید و باسن وی به عقب می رود و به طور کل قامت آراسته فرد دچار اشکالات خواهد شد و فرد حالت بی حال و خمیدگی به خود خواهد گرفت.

گودی کمر

علل گودی کمر

آکندروپلازی

بیماری است ارثی و با مشکلاتی در رشد و کامل شدن استخوان ها و نسوجهای غضروفی همراه است و در مواردی موجب به وجود آمدن ایجاد گودی کمر در افراد می گردد.

قوز پشت

اگر قوز پشت ایجاد شود حالت ستون فقرات کمر به صورت جبرانی دچار گودی کمر می شود.

اضافه وزن

اضافه وزن به خصوص بزرگی بیش از اندازه شکم و ضعف عضلات شکم موجب می شود، ستون فقرات بیش از اندازه به سمت جلو برود و گودی کمر ایجاد شود.

پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان به دنبال تغییر ارتفاع و شکل طبیعی مهره ها به وجود می آید و باعث تغییر انحناهای طبیعی در ستون فقرات و گودی کمر می گردد.

در رفتگی تدریجی مهره ها

به طور معمول دررفتگی تدریجی مهره ها در کمر دیده می شود و با جابجایی و لغزش مهره ها همراه خواهد بود.به طور معمول این دسته از بیماران از کمردرد و حس جداشدگی کمر و گودی کمر شکایت می کنند.

ضعف عضلات شکم

یکی دیگر از علل گودی کمر ضعف عضلات شکم می باشد.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram