چسبندگی عصب

فشرده شدن اعصاب دست و پا ، در اصطلاح پزشکی چسبندگی عصب نامیده می شود. چسبندگی عصب انواع مختلفی دارد و همچنین راهکارهای درمانی متعددی برای آن پیشنهاد می شود که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

انواع چسبندگی عصب

سندرم تونل کارپال : سندرم تونل کارپال (Carpal Tunnel Syndrome) از شایع ترین انواع چسبندگي عصب می باشد. این عارضه عصب مدین یعنی عصبی که شروع آن از ساعد بوده و تا کف دست امتداد می یابد را در ناحیه مچ دست تحت فشار قرار داده و منجر به خواب رفتن سه انگشت اول و بخشی از چهارمین انگشت دست می گردد.

سندرم تونل کوبیتال : این سندرم به عنوان دومین چسبندگی عصب شایع تلقی می گردد که باعث فشار به عصب اولنار در آرنج می شود و به دنبال آن دست ضعیف شده و در نیمی از انگشت چهارم و سراسر انگشت پنجم اختلال بی حسی و مورمور شدن پدید می آید.

سندرم تونل گویان : بروز این سندرم در اثر چسبندگی اولنار در ناحیه مچ دست می باشد و علائمی مشابه سندرم تونل کوبیتال را داراست.

چسبندگی عصب پرونئال در سر نازک نی : عصب پرونئال ، شاخه ای از عصب سیاتیک است که منجر به انجام حرکت و ایجاد حس در ناحیه ساق و کف پا می شود. این نوع چسبندگی عصب سبب بروز درد ، عدم توانایی در بلند نمودن پا و افتادگی پا خواهد شد.

سندرم تونل تارسال : سندرم تونل تارسال در اثر گیر افتادگی مچ پا ایجاد می گردد.

چسبندگی عصب پلانتار : این نوع چسبندگی عصب ، به فشرده شدن شاخه های عصب قوس داخلی پااطلاق می گردد.

چسبندگی عصب خلفی بین استخوانی ساعد : این نوع چسبندگی عصب ، یکی از اعصاب گذرنده از آرنج را تحت تاثیر قرار داده و منجر به افتادگی و ضعف انگشتان دست می شود.

چسبندگی عصب

درمان بیماری چسبندگی عصب

عدم انجام حركات تكراري : فرد مبتلا به این عارضه می بایست از انجام حركات تكراري پرهیز کند. همچنین از ابزاری که باعث ایجاد حالت لرزشي در دست می شوند نیز باید خودداری کند ، زیرا می تواند منجر به تشدید علايم بیماری و حتی خود بيماری شود.

تصحيح وضعيت نشستن در هنگام كار : فرد مبتلا به این بیماری باید نحوه نشستن خود را تصحیح نماید.

استفاده از مچ بند ( اسپلينت ) : در صورت مشاهده علائم بیماری چسبندگی عصب ، استفاده از مچ بند مخصوص به خصوص در سه ماه اول بسیار موثر است.

استفاده از داروها: مصرف برخی داروها بنا به صلاحدید پزشک متخصص می تواند در درمان چسبندگی اعصاب موثر باشد.

موارد زیر نیز از دیگر راه های درمان چسبندگی عصب دست می باشند.

تزريق كورتيكو استروئيد

مداليتي ها

اولتراسوند

ليزر

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Instagram